Plenarni izlagači


izv. prof. dr. sc. MIRKO LUKAŠ

Voditelj Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Osijek


Mirko Lukaš rođen 30. studenog 1964. godine u Ivanovom Selu. Nakon osnovne škole pohađa CUO "Braće Ribar" Osijek, usmjerenje suradnik u odgojno-obrazovnom procesu.

Studij razredne nastave završio je 17. studenog 1986. godine na Pedagoškom fakultetu u Osijeku na kojem 13. veljače 1990. godine diplomira i na studiju pedagogije gdje je stekao stručni naziv profesor pedagogije.

Radeći u osnovnom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju obogaćuje svoje radno iskustvo raznolikim praktičnim kompetencijama obavljajući poslove nastavnika društvene skupine predmeta u radu s djecom s posebnim potrebama, učitelja razredne nastave i nastavnika likovne kulture. Od 1990. godine radi u CUO "Rade Končar" u Slavonskom Brodu na radnom mjestu stručnog suradnika - pedagoga, a od 1992. godine u istoj srednjoj školi obnaša funkciju pomoćnika ravnatelja škole.

Nakon povratka iz Domovinskog rata u kojem aktivno sudjeluje kao časnik Hrvatske vojske tijekom 1991. i 1992. godine, zapošljava se u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje Slavonski Brod kao stručni suradnik za školsko i profesionalno informiranje. Od 1994. godine radi kao rukovoditelj Odjela za posredovanje i pripremu radnika pri zapošljavanju u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje Područna služba Virovitica.

Magistarski rad na temu "Uloga obitelji u profesionalnom informiranju učenika" iz znanstvenog područja društvenih znanosti, znanstvenog polja odgojnih znanosti brani 18. svibnja 2001. godine na Filozofskom fakultetu u Rijeci pod mentorstvom prof. dr. sc. Vladimira Rosića.

Stupanj doktora znanosti stječe 30. lipnja 2009. godine na Filozofskom fakultetu u Rijeci obranivši doktorsku disertaciju na temu "Analiza ideja obiteljskog odgoja u pedagoškoj literaturi i dokumentaciji od 1850. do 1918. godine" pod mentorstvom prof. dr. sc. Jasminke Ledić.

Od akademske 2003./2004. godine vanjski je suradnik i predavač Opće pedagogije i Didaktike na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Od 6. veljače 2006. godine zaposlen je u zvanju asistenta na Odsjeku za pedagogiju, Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku gdje drži predavanja i seminare iz kolegija Pedagogija i Didaktika na Umjetničkoj akademiji, Odjelu za fiziku, Odjelu za kemiju i biologiju i Odjelu za matematiku i na Učiteljskom fakultetu u Osijeku.

Od 1. listopada 2009. godine Voditelj je dopunskog studija Pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičke izobrazbe, dana 25. siječnja 2012. izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docenta i na radno mjesto iz znanstvenog područja društvenih znanosti, znanstvenog polja pedagogije, te znanstvene grane opća pedagogija i opća i nacionalna povijest pedagogije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Od tada izvodi nastavu slijedećih kolegija: Osnove pedagogije, Opća povijest pedagogije, Povijest hrvatske pedagogije i školstva, Komparativne pedagogije, Metodike rada pedagoga, Upravlja i autonomije škole, Razrednog menadžmenta i Obiteljske pedagogije.

Od 1. veljače 2012. godine obnaša funkciju šefa - predsjednika katedre za pedagogiju, a od 1. svibnja 2017. godine obnaša funkciju Voditelja Odsjeka za pedagogiju.

Autor je ili koautor nekoliko monografija: Obiteljski odgoj u Hrvatskoj - razvoj ideja od 1850. do 1918. godine, Rane / iz / devedesete,Kulturom nastave (p)o učeniku; hrestomatija: Pedagoška hrestomatija - Izbor tekstova hrvatskih pedagoga; udžbenika: Osnove pedagogije, kao i brojnih znanstvenih radova objavljenih u recentnim časopisima.

Član je strukovnih udruga: Hrvatskog pedagogijskog društva i Hrvatskog futurološkog društva. Predavač i mentor za izradu doktorskih disertacija na Poslijediplomskom sveučilišnom znanstvenom doktorskom studiju pedagogije pod nazivom "Pedagogija i kultura suvremene škole". Recenzent je velikog broja projektnih prijedloga kao i radova unutar domaćih i međunarodnih skupova te radova u sljedećim časopisima: Život i škola, Metodički ogledi, Kalokagathia Školski vjesnik, Hrvatski časopis za odgoj i obrazovanje, Histria Antiqua. Intenzivno se bavi znanstvenim radom i aktivno sudjeluje na stručnim, znanstvenim i međunarodnim skupovima.

Od 2018. godine je voditelj Centra za karijere Filozofskog fakulteta Osijek

Popis radova dostupan na: https://bib.irb.hr/lista-radova?autor=281243&period=2007


izv. prof. dr. sc. Mirko Lukaš
izv. prof. dr. sc. Mirko Lukaš

prof. dr. sc. HRVOJE LEPEDUŠ


Hrvoje Lepeduš redoviti je profesor Filozofskog fakulteta Osijek i Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek. Diplomirao je 1997. na Pedagoškom fakultetu u Osijeku (smjer biologija-kemija) a magistrirao 2001. te doktorirao 2003. na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu iz područja stanične i molekularne biologije.

Bio je stipendist FEBS-a (Federation of European Biochemical Societies, Kiel, Njemačka, 2002.). Znanstveni rad prof. Lepeduša pretežno je vezan uz istraživanje biokemijskih i fizioloških procesa oksidacijskog stresa i fotosinteze. U nastavnom radu predaje niz kolegija bioloških sadržaja (npr. Biologija socijalnog ponašanja, Biokemija, Molekularna biologija stanice, Humana genetika...) na preddiplomskim i diplomskim studijima na osječkom sveučilištu kao na i na doktorskom studiju Molekularne bioznanosti.

Dugi niz godina prof. Lepeduš djeluje kao gostujući predavač na PMF-u u Zagrebu i PMF-u u Tuzli. Pod njegovim mentorstvom do sad je obranjeno 8 doktorskih disertacija. U su-autorstvu je objavio ukupno 86 znanstvenih članaka, od kojih značajan broj u časopisima čiji faktor utjecaja pripada prvom kvartilu.

Popis radova dostupan na: https://bib.irb.hr/lista-radova?autor=221446&period=2007

prof. dr. sc. Hrvoje Lepeduš
prof. dr. sc. Hrvoje Lepeduš

doc. dr. sc. RENATA JUKIĆ


Doc.dr.sc. Renata Jukić rođena je 28. srpnja 1972. god. u Osijeku.

Diplomirala je 1996. godine na Pedagoškom fakultetu u Osijeku. Magistarski rad Povezanost provođenja slobodnog vremena srednjoškolaca s konzumiranjem psihoaktivnih tvari, obranila je 2006. god., a doktorski rad Didaktičko strukturiranje kurikuluma ekološkog odgoja i obrazovanja 2013.god. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Nositeljica kolegija: Didaktika, Suvremene nastavne strategije, Teorije kurikuluma, Andragogija, na Odsjeku za pedagogiju, te kolegija Teorije kurikuluma na Poslijediplomskom doktorskom studiju "Pedagogija i kultura suvremene škole" na Filozofskom fakultetu u Osijeku.

Članica i suradnica na više znanstveno-istraživačkih projekata ("Kurikulum socijalnih kompetencija i odnosa u školi" (MZO), Educa-T Grant (MZO), "Stručno usavršavanje učitelja u funkciji unapređenja rezultata učenja učenika osnovne škole u prirodoslovnom i matematičkom području" (Zaklada za znanost), "Subjektivna dobrobit djece u Hrvatskoj" (UNICEF), "Kompetencijski standardi nastavnika, pedagoga i mentora" (HKO).

Članica Nacionalnog etičkog povjerenstva za istraživanje s djecom pri Ministrarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Stručnog povjerenstva za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija za stjecanje prava na zapošljavanje u Republici Hrvatskoj na radnom mjestu stručnog suradnika pedagoga u dječjem vrtiću, osnovnoj ili srednjoj školi, Povjerenstva za akademsko priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija i priznavanje razdoblja studija Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku.

Članica niza programskih i organizacijskih odbora (Međunarodnog znanstveno-stručnog simpozija o pedagogiji u umjetnosti (2014. i 2016.) u organizaciji Umjetničke akademije, Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta i Učiteljskog fakulteta u Osijeku; članica programskog i organizacijskog odbora na Međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u Albeni, Bugarska (2014.), te predsjednica programskog i organizacijskog odbora Međunarodnog znanstveno-stručnog skupa "Globalne i lokalne perspektive pedagogije" (2016.) u organizaciji Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i Department of Child Education, Faculty of Child and Adult Education Sveučilišta u Debrecenu iz Mađarske, članica programskog odbora Znanstvenog skupa s međunarodnom suradnjom "Od znanosti do učionice" u organizaciji Filozofskog fakulteta u Splitu (2017.), članica programskog odbora Međunarodne znanstvene konferencije "Changing Perspectives and Approaches in Contemporary Teaching" u organizaciji The Association for Teacher Education in Europe (ATEE), Dubrovnik (2017.), članica Uredništva časopisa EDU - Eduszakped, Szakképzés- és környezetpedagógia elektronikus szakfolyóirat, Budimpešta, 2017.

Popis radova dostupan na: https://bib.irb.hr/lista-radova?autor=311821

doc. dr. sc. Renata Jukić
doc. dr. sc. Renata Jukić
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started